Vigalex® Forte

Vigalex® Forte

Lek Vigalex® Forte w postaci tabletek zawiera 50 mikrogramów (2000 IU) cholekalcyferolu, czyli witaminy D3, która wpływa na prawidłową mineralizację kości oraz funkcje odpornościowe organizmu.

Wskazania

Produkt leczniczy Vigalex® Forte przeznaczony jest do stosowania u pacjentów w wieku od 11 lat z prawidłową masą ciała w celu:

 • zapobiegania krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych
 • profilaktyki niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią
 • zapobieganiu niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych
 • leczenia wspomagającego osteoporozy u dorosłych.

Dawkowanie

Produkt leczniczy Vigalex® Forte przeznaczony jest dla dzieci od 11 roku życia z prawidlową masą ciała.

Leku nie należy stosować u pacjentów z niewydolnością nerek bez kontroli lekarza.

Zapobieganie niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych

 • Dzieci od 6 do 10 lat: 1000 IU/dobę.
 • Młodzież od 11 do 18 lat: 1000 do 2000 IU/dobę.
 • Dorośli: 1000 - 2000 IU/dobę.

Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią w porozumieniu z lekarzem.

 • Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 IU na dobę, chyba, że lekarz zaleci inny sposób dawkowania.
 • W czasie ciąży kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ich zapotrzebowanie na witaminę D może różnić się w zależności od zasobów ustrojowych witaminy D.

Zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych

 • Dzieci od 6 do 10 lat: 1000 IU/dobę.
 • Młodzież od 11 do 18 lat: 1000 do 2000 IU/dobę.
 • Dorośli: 2000 IU/dobę.

Leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych

 • Dorośli: 2000 do 4000 IU/dobę.

Skład

1 tabletka zawiera:

 • substancję czynną: cholekalcyferol 20 mg, proszku, co odpowiada 0,05 mg (2000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3),
 • pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon (typ A), sacharoza, magnezu stearynian, sodu askorbinian, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna bezwodna, all-rac-α-Tokoferol.

Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią w porozumieniu z lekarzem.

Działanie

Zapobieganie niedoborom witaminy D3.

Vigalex® Bio (1000 IU): Jedna tabletka zawiera 10 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,025 mg (1000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Vigalex® Forte (2000 IU): Jedna tabletka zawiera 20 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,05 mg (2000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazania do stosowania: Zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych, profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersiąw porozumieniu z lekarzem, zapobieganie niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych, leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria, kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

Vigalex® Max (4000 IU): Jedna tabletka zawiera 40 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,1 mg cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazania do stosowania: Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D (np. osteomalacja, osteoporoza) u dorosłych z otyłością (wskaźnik masy ciała [ang. body mass index, BMI] ≥ 30 kg/m2 pc.) Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria, kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.